Klubbutvikling i Trøndelag!

Klubbutvikler Wenche Horten har denne uken tatt turen til Trøndelag, er hun har besøkt både Selbu Sportsskyttere og Støren Sportsskyttere. Klubbutviklingene har gitt umiddelbar aktivitet, og dette er klubber som  nå setter inn støtet og ser frem til en aktiv 2025!

Fremgang i Selbu
Jeg ble kontaktet av leder i Selbu Sportsskyttere, Andreas Kiltvik som igjen ønsket et klubbesøk. I 2016 var jeg nemlig på klubbutviklingsprosjektet her for første gang, og siden den gang har det kommet flere nye inn i styre, og i likhet med mange andre klubber ble det en nedgang i medlemsmassen under koronapandemien. Dette har også gått utover dugnaden, og det er har vært utfordrende å komme i gang igjen. Per i dag er det ingen unge som skyter, som også er direkte virkning på at det ikke er klubbvåpen på luft.

Men nå skjer ting raskt; mens jeg var der ble det bestilt tre luftpistoler, som skal gi grunnlag for å få inn barn og unge. Medlemmene er også innstilte på å starte rekruttering for fullt, og likeså ble det under møtet satt opp en sponsoransvarlig. Interessen var også stor for å trene ungdommene som forhåpentligvis kommer inn i klubben. Et av målene for å nå ut til unge, er å sette litt ressurser på sosiale medier.

De har også ønske om å være en inkluderende klubb, og har lyst til på paraskyttere. De har videre en enorm fordel på bakgrunn av dette, da det ligger en folkehøgskole på Selbu, der halvparten av studentene har funksjonsnedsettelser. Dermed har de tatt kontakt med min kollega Gyda Winther, som nå ser på mulighet for en uttesting på banen, med invitasjon direkte til folkehøgskolen!

Et annet mål er også å øke kvinneandelen, i tillegg til informasjon om inspirasjonskvelden (jenter i sentrum) førstkommende mandag, arrangerer de allerede 21. november en kveld på banen bare for kvinner.

De tok ellers tips og råd i mot med stort engasjement, og jeg er utrolig imponert over hvor mye som ble satt i gang allerede under møtet vi hadde. Det er ingen tvil om dette er en klubb med gjennomføringsevne, der vi spent kan følge med på aktiviteten det kommende året. Jeg har stor tro på at det vil bli mye mangfold i denne klubben!

Andrea Kiltvik forteller med engasjement; «Vi fikk gjort flere tiltak på en kveld enn det vi har gjort på flere år». Med andre ord kommer man langt med litt ekstra inspirasjon.

Sørover til Støren Sportsskyttere
Deretter gikk turen til Støren Sportsskyttere for et oppfølgingsmøte, der ble jeg blant annet møtt av Jostein, som har vært trofast i kjøkkendriften. Her har han i flere år stått for både vaffelsteking og kaffeservering, nå er det også mange nye medlemmer som har blitt veldig flinke til å hjelpe til. Også her er dugnadsånden på vei opp, så mye skjer for tiden. Blant annet en viltmålsbane og fallfigurer på pistol – to av klubbens nyeste investeringer.

Arild Inge Wollan: En blid ja-person!

En annen ildsjel i klubben, Arild Inge har også svært mange baller i luften, jeg ble imponert av alt arbeidet han legger ned for klubben og miljøet. Nå ønsker han også å ta dommerutdanningen i viltmål, og håper på en økning også på denne banen. Han viste meg et fantastisk oppsett av stevner som skal arrangeres i Trøndelag 2025, dette er en liste på 92 stevner. Da denne listen blir fullstendig er det nesten 300 stevner man kan starte i, og de ønsker å delta på flest mulig.

Siden sist er det fint å se aktiviteten som er i klubben, denne dagen er det samtidig mange som skyter andre runde i Vinterserien. Jeg treffer mange skyttere av begge kjønn som skyter stevne med 0.22 kal, og er veldig fornøyde med både skytingen og miljøet. Samtidig er det noen ungdommer som møter opp for å skyte luftpistol utenfor trening, Arild Inge sier selvsagt ja til at de kan få trene, og satte de i gang – den mannen har nemlig ikke «nei» i sitt vokabular. Og slikt blir det resultater av.

Jeg takker for to fantastiske besøk, det er utrolig artig å se at gjennomføringsevnen er høy! Det er ingen tvil om at vi kommer til å se økning i både medlemmer og aktivitet på bakgrunn av det som settes i gang. Dersom din klubb også ønsker ekstra inspirasjon og tips til klubben kommer jeg gledelig på besøk! Det er bare å ta kontakt med meg på wenche.horten @ skyting.no.