Norsk lagseier i European Youth League

Det norske luftriflelaget vant i helga regionfinale Nord i European Youth League, som ble arrangert i Dobele, Latvia. På laget skjøt Synnøve Berg, Aurora Misfjord, Nikolai Rinde og Nikolai Hansen Snesrud. Etter tap for Danmark i den første kampen, ble det klare seire mot Sverige, Estland og Finland, noe som sendte Norge til topps på sammenlagtlista foran Estland. Begge land hadde 3 seire, men den norske kvartetten sikra seg klart flest lagpoeng og ble dermed rangert først.

European Youth League er en lagkonkurranse i luftpistol og luftrifle for 14-18-åringer, organisert av den europeiske skytterforbundet. Hvert lag består av 2 jenter og 2 gutter. Konkurransen består av en kvalifiseringsrunde som inngår i åpne, internasjonal stevner, 3 regionrunder med de 5 beste lagene i hver region og en finale med 3 lag fra hver region + arrangørlandet. Norge var i år dessverre ikke kvalifisert for regionfinalen i luftpistol.

I regionfinalen møtes alle 5 lagene til «kamper» en mot en, alle lagene skyter altså 4 kamper i løpet av de to dagene. I hver kamp møtes de 4 skytterne på hvert lag til dueller over 30 skudd. Man får poeng etter hver ti-skudds-serie, to poeng for seier og ett poeng for uavgjort. Over 30 skudd kan hver skytter altså vinne opptil 6 poeng for laget sitt. Samlet poengsum for laget avgjør hvem som vinner kampen.

I og med seieren i Latvia er Norge kvalifisert til finalen, som i år arrangeres i Budapest i oktober.

Se resultatrapport er.

På bildet ser vi fra venstre Nikolai Rinde, Aurora Misfjord, Synnøve Berg og Nikolai Hansen Snesrud.