Ny dato for NM 10m Pistol/Rifle Haugesund 2027
Ny dato for NM 10m pistol og rifle Haugesund 2027
Ny dato: 8.-11. april
Norgesmesterskapet 10m pistol/rifle i Haugesund flyttes fra 11.–14. mars til 8.–11. april 2027.
Bakgrunnen for flyttingen er at EM 10m pistol/rifle har fått både ny arrangør og ny dato. EM 10m pistol/rifle skulle opprinnelig arrangeres i Estland på et tidspunkt som ikke kolliderte med NM.
Etter at IOC åpnet for russisk og hviterussisk deltakelse i å kjempe om OL-kvoteplasser, måtte det Europeiske skytterforbundet (ESC) finne en ny vertsnasjon. Estlands innreiserestriksjoner tillater ikke russiske og hviterussiske utøvere i å delta på idrettsarrangement i Estland.
Europamesterskapet er nå lagt til Spania i perioden 6.–20. mars 2027.
Ettersom den opprinnelige datoen for NM 10m pistol/rifle krasjet direkte med EM, ville mesterskapet gått uten Norges beste skyttere i klassene Junior Kvinner, Junior Menn, Kvinner og Menn – i både pistol og rifle. Med en ny dato, 8.-11. april, vil dette frafallet unngås.
Norges Sportsskytterforbund takker Haugesund og Stord for fleksibiliteten og det gode samarbeidet med å flytte mesterskapet på kort varsel. Vi håper samtlige tar turen til Haugesund.

