NSF fortsatt i vekst

NIFs nøkkeltall er basert på den årlige «Samordnet rapportering» som viser status ved siste årsskifte. Dere kan lese hele rapporten her.
Den viser at NSF er det 11. største særforbundet, og at pistol er en av de største idrettsgrenene i Norge (nr 10). Fra 2017 til 2023 har NSF hatt en vekst på 7.6 % og gått fra 33 760 medlemmer til 36 331. Allikevel er det flere tall vi ikke kan være like fornøyd med:

  • Lavest kvinneandel blant alle 55 særforbund
  • Lav ungdomsandel
  • Stor nedgang i medlemsgruppen unge voksne (20-25 år), hele 22,6 %

Rifle som gren skiller seg positivt ut med en betydelig høyere ungdoms- og kvinneandel enn de andre grenene.

Økning også i 2024

Når NSF sender ut krav om forbundskontingent, bruker vi oppdaterte medlemstall fra Idrettens Sentrale Database, i år henta vi ut tallene 6. september. Disse tallene og NIFs nøkkeltall kan ikke sammenliknes direkte, bl.a. omfatter vårt kontingentgrunnlag bare voksne medlemmer. Men det er hyggelig å se at den samme trenden med medlemsvekst også er å se i våre tall og dermed har fortsatt i 2024; om vi sammenholder årets tall med de tallene vi henta ut i fjor, ser vi en økning på 950 medlemmer i våre ca. 490 klubber.

At forbundskontingenten gikk opp fra 350 kr i 2023 til 450 kr i 2024, har altså ikke gitt noe negativt utslag på Sportskytterforbundets medlemsmasse; vi ser at medlemsøkningen er omtrent den samme fra 2023 til 2024, som fra 2022 til 2023.

Det er medlemsøkning i nesten alle kretser. Om man ser på antallet nye skyttere, er det rimeligvis den største kretsen vår (målt både i antall klubber og medlemmer). Akershus, som har hatt den største økningen, fulgt av Rogaland og Hordaland. Men prosentvis er det Finnmark som øker mest, med hele 15% fra i fjor.

Lavest andel kvinner 

Av 55 særforbund er det ingen som har en lavere kvinneandel enn NSF. Den har vært stabilt lav og ligget rundt 10 % i svært mange år, og uten noen store svingninger ene eller andre veien. For 2023 gikk den ned 0.6 % fra året før og lå på 10,1 %.

NSF fortsetter å øke i antall medlemmer, og når kvinneandelen er stabil betyr det at det også rekrutteres nye kvinner til skytesport, men ikke nok til å øke prosentandelen. Innad i organisasjonen er det forskjeller på kvinneandel for grenene.

Pistol: 9,3 %

Lerdue 9,5

Rifle 20,3 %.

Lav andel ungdommer og synkende andel unge voksne

Aldersfordelingen i NSF ser slik ut. Aldersgruppen 0-25 år utgjør kun 9,7 % av medlemsmassen til forbundet. Her er det også forskjell blant grenene.

Pistol: 7,83 %

Lerdue: 13,81 %

Rifle: 30,10 %