Bronse til Tom Nalum i VM Compak Sporting

VM i Fitasc compak sporting ble arrangert i Signes, syd i Frankrike, 21.-24. august 2025 med over 800 deltakere. Fra Norge var det 22 skyttere som deltok, og de stilte med tre lag, i herre, dame og senior. Konkurransen går over 200 duer fordelt på åtte forskjellige baner og hvor skytterne skyter to baner hver dag. Deltakerne deles opp i slik at man skyter formiddag og ettermiddag annenhver dag.

Det har tidligere vært arrangert både EM og VM i compak sporting på Ball trap des Signes. Baneanlegget ligger flott til i et spektakulært landskap med både mye vegetasjon og fjell noe som duesetterne hadde utnyttet godt ved planleggingen. Den generelle oppfatningen blant de norske skytterne var at banene og duene var bra, men også teknisk utfordrende. Tidvis nokså sterk vind og krevende lysforhold gjorde at skytterne ble satt ekstra på prøve.

Etter de to første dagene av konkurransen lå Svein Martin Tyreng på en delt 4. plass med 98/100.  Da alle banene var skutt endte Svein Martin på en imponerende delt 11. plass med 194/200 i åpen klasse som for øvrig ble vunnet av ungarske Tamas Jeri med utrolige 200/200. Han ble med dette verdensmester for andre år på rad etter å ha blitt verdensmester på hjemmebane i 2024. Sølvet gikk til Mark Winser fra Storbritannia med 197/200 og bronsen gikk, etter omskyting, til Bastien Havart fra Frankrike med 196/200.

I seniorklassen ble det svært spennende da Tom Nalum før sin siste runde kjempet om gullet. Med 25 treff på den siste banen ville han bli verdensmester. Med 24 ville det bli omskyting om gull og sølv. Dessverre ble det to forsmedelige bom og Tom måtte med sine fantastiske 193 treff ut i omskyting om sølv og bronse. I omskytingen mot Rafael Marti Calatayud fra Spania trakk Tom det korteste strået med 20 treff mot spanjolens 22. VM bronsen var imidlertid sikret til stor jubel fra de øvrige norske deltakerne. Den prestasjonen er rett og slett bunnsolid og imponerende.

Det må også fremheves at Oscar Bratlie endte på en sterk 8. plass i juniorklassen med 187/200, og at Veronica Lilleødegård ble best av de norske damene med 171/200 og topp 30 av totalt 85 damer.

Herrelaget endte på 10. plass, damelaget på 7. plass og seniorlaget på en fin 4. plass, 8 duer bak bronsen.

Alle de norske skytterne kommer ut av VM med nye verdifulle erfaringer og opplevelser som styrker dem som skyttere og gir motivasjon for å ta fatt på neste skytesesong.

Fulle resultater fra VM finner du her.