Spennende uttakskonkurranser under NM på Oppdal
Under NM i feltpistol på Oppdal ble årets uttak til det norske feltpistollandslaget gjennomført. De beste skytterne fra mesterskapet kjempet om de siste plassene på landslaget gjennom en egen uttaksskyting, der både teknikk, nerver og evnen til å prestere under press ble satt på prøve.
Oppdal har lange tradisjoner som arrangør av NM i feltpistol og mesterskapet samlet nok en gang landets fremste feltskyttere til konkurranser på høyt nivå. Arrangementet ble gjennomført av Oppdal Pistolklubb i samarbeid med Støren Sportsskytterklubb og Sunndal Sportsskytterklubb.
Forhåndsuttatte skyttere
Følgende skyttere var forhåndsuttatt til landslaget:
Junior
- Eline Melkild Aalmo
- Ole Simen Johnsen
Menn
- Tore Vrålstad
- Gisle Enge
Kvinner
- Mariell Olsen Vestnes
- Irene Askeland
Veteran
- Bjørn Johannessen
- Are Wivestad
Uttaksskyting for juniorene
Etter innledende skyting i finfelt kvalifiserte åtte juniorer seg til uttaksskytingen:
- Julian Albert Bolewski, Sandnes Pistolklubb
- Truls Myrvang, Bærum Pistolklubb
- Lois Mathea Galdal, Lena Sportsskyttere
- Henriette Sørensen, Dokka Pistolklubb
- Oliver Ronge Andersen, Hokksund Pistolklubb
- Even Akre, Hafrsfjord Pistolklubb
- Nikolai Rico Hansen, Eidskog Sportsskyttere
- Isabella Finnestad Brandsø, Stavanger Pistolklubb
Uttaksskytingen ble gjennomført fredag etter medaljeseremonien. Etter en spennende konkurranse var det Oliver Ronge Andersen og Nikolai Rico Hansen som sikret seg de to siste plassene på juniorlandslaget.
Menn
I herreklassen ble de åtte beste skytterne, basert på sammenlagtresultater i finfelt og grovfelt, invitert til uttaksskyting:
- Lasse Hovd, Bærum Pistolklubb
- Atle Engen Bergli, Dokka Pistolklubb
- Roar Haugan, Støren Sportsskytterklubb
- Eirik Djønne, Odda Pistolklubb
- Arne Landsverk, Greipstad Pistolklubb
- Evert André Jonassen, Fredrikstad Sportsskyttere
- Harald Strømmegjerde, Sunndal Sportsskytterklubb
- Eystein Jahnsen, Arendal Pistolklubb
Etter lørdagens uttaksskyting var det Lasse Hovd og Harald Strømmegjerde som gikk seirende ut og sikret plass på landslaget.
Kvinner
Følgende skyttere kvalifiserte seg til uttaksskytingen:
- Gunn Heidi Sønsterud Haugen, Numedal Sportsskyttere
- Reidun Ann Støle, Haugesund Pistolklubb
- Ingunn Marie Engelsen, Greipstad Pistolklubb
- Mona Gjelstad, Farris Sportsskyttere – Larvik
- Stine Beate Klausen, Nedre Eiker Pistolklubb
- Sonja Lillesand, Trondhjems Pistolklubb
- Randi Margrete Strøm, Støren Sportsskytterklubb
Her var det Gunn Heidi Sønsterud Haugen og Mona Gjelstad som leverte de beste prestasjonene og tok de siste plassene på kvinnelandslaget.
Veteran
I veteranklassen kvalifiserte følgende skyttere seg til uttaksskytingen:
- Bernt Uttakleiv, Trondhjems Pistolklubb
- Geir Brendhaugen, Brumunddal Pistolklubb
- Øivind Maanum, Brumunddal Pistolklubb
- Gunnar Lier, Oslo Pistolklubb
- Rune Hammer, Aron Skytterklubb
- Peder Sperstad, Bærum Pistolklubb
- Jakob Kråkevik, Odda Pistolklubb
- Bjørn Aage Matheson Orø, Bodø Sportsskytterklubb
Veteranenes uttak ble en jevn affære, men til slutt var det Geir Brendhaugen og Bjørn Aage Matheson Orø som trakk det lengste strået og sikret seg landslagsplassene.
En spennende avslutning på NM
Uttaksskytingen ble gjennomført i et publikumsvennlig format der fire skyttere konkurrerte samtidig. Skytterne skulle skyte på seks keramiske fliser fordelt på to hold, med fire fliser på om lag 20 meter og to fliser på om lag 30 meter. Målet var enkelt: å skyte ned flest mulig fliser. De beste gikk videre til neste runde, før vinnerne til slutt sto igjen med de ettertraktede landslagsplassene.
Med uttaket gjennomført er årets feltpistollandslag klart. Skytterne kan nå rette blikket mot kommende internasjonale oppgaver og representere Norge i den tradisjonsrike feltpistolgrenen. Gratulerer til alle uttatte skyttere, og takk til arrangører, funksjonærer og deltakere for et vellykket mesterskap på Oppdal.
Nordisk mesterskap i feltpistol arrangeres i Danmark 18 – 20. september.


